Łysienie jako jeden z problemów, które leczymy przy pomocy zabiegów medycyny estetycznej
Bez kategorii

Medycyna estetyczna a łysienie. Jakie zabiegi będą skuteczne?

Łysienie to problem, który dotyka wielu ludzi na całym świecie, zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Tradycyjne metody leczenia, takie jak leki doustne mogą nie zawsze przynosić oczekiwane rezultaty. W ostatnich latach medycyna estetyczna stała się obszarem intensywnych badań i innowacji, oferując nowe nadzieje dla tych, którzy borykają się z utratą włosów.

Łysienie – gdzie ma swoją przyczynę?

Łysienie, medycznie znane jako alopecia, to kompleksowy problem, który może mieć różne przyczyny. Oto kilka głównych przyczyn łysienia, analizowanych z medycznego punktu widzenia:

 1. Łysienie androgeniczne (androgenic alopecia)
  • Jest to najczęstsza przyczyna łysienia zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.
  • Uwarunkowane genetycznie.
  • Związane z działaniem hormonu dihydrotestosteronu (DHT), który wpływa na skrócenie cyklu życia włosa i osłabienie mieszków włosowych.
 2. Łysienie plackowate (alopecia areata)
  • Jest to choroba autoimmunologiczna, w której układ odpornościowy atakuje włosy jako obce ciała.
  • Objawia się utratą włosów w określonych obszarach, tworząc łysiny.
  • Może być skorelowane z innymi chorobami autoimmunologicznymi.
 3. Łysienie plackowate uniwersalne i totalne
  • Rozszerzenia choroby alopecia areata, obejmujące utratę włosów na całej głowie (uniwersalne) lub na całym ciele (totalne).
 4. Telogenowe łysienie (telogen effluvium)
  • Spowodowane jest gwałtownym stresem, chorobami, operacjami chirurgicznymi lub innymi wydarzeniami wpływającymi na cykl życia włosa.
  • W fazie telogenowej włosy wypadają szybciej niż zwykle.
 5. Choroby skóry głowy
  • Zakażenia, takie jak grzybica skóry głowy, mogą prowadzić do łysienia.
  • Inne schorzenia skóry, takie jak łuszczyca czy łojotokowe zapalenie skóry, mogą również wpływać na zdrowie włosów.
 6. Zaburzenia hormonalne
  • Zmiany hormonalne związane z ciążą, menopauzą, chorobami tarczycy czy zespołem policystycznych jajników (PCOS) mogą wpływać na stan włosów.
 7. Niedobory żywieniowe
  • Braki witamin (szczególnie witaminy D i witamin z grupy B), żelaza czy cynku mogą prowadzić do osłabienia włosów i łysienia.
 8. Leki i chemioterapia
  • Niektóre leki, w tym chemioterapeutyki, mogą powodować utratę włosów jako skutek uboczny.
 9. Zabiegi kosmetyczne i fryzjerskie
  • Częste używanie gorących narzędzi do stylizacji, intensywne farbowanie czy mocne zaczesywanie włosów mogą przyczynić się do uszkodzenia i utraty włosów.
 10. Starzenie się
  • Naturalny proces starzenia się wpływa na zmniejszenie aktywności mieszków włosowych i skrócenie cyklu życia włosa.

Powstrzymaj łysienie – zastosuj terapię z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego

Jednym z najnowszych i obiecujących trendów w leczeniu łysienia jest terapia PRP. Polega ona na wykorzystaniu plazmy bogatopłytkowej z krwi pacjenta, która jest następnie wstrzykiwana bezpośrednio w obszar dotknięty utratą włosów. Składniki odżywcze zawarte w plazmie stymulują odnowę komórkową i poprawiają ukrwienie skóry głowy, co może przyczynić się do wzrostu nowych włosów.

Wypełniacze, terapie laserowe i mezoterapia mikroigłowa

Wypełniacze, które są popularne w medycynie estetycznej, znajdują również zastosowanie w leczeniu łysienia. Specjalne wypełniacze są wstrzykiwane bezpośrednio w obszar, gdzie występuje utrata włosów, co może prowadzić do poprawy gęstości włosów i redukcji widocznych obszarów łysienia.

Laserowe terapie skupiają się na stymulowaniu wzrostu włosów poprzez zwiększenie aktywności komórkowej na poziomie skóry głowy. Innowacyjne technologie laserowe mogą być skuteczne zarówno w przypadku łysienia plackowatego, jak i androgenicznego.

Mikronakłuwanie, znane również jako mezoterapia mikroigłowa, stało się popularne w medycynie estetycznej ze względu na swoje pozytywne efekty w regeneracji skóry. W przypadku łysienia, mikronakłuwanie może stymulować mikrokrążenie krwi w skórze głowy i pobudzać mieszki włosowe, co prowadzi do wzrostu nowych włosów.

Podsumowanie

Medycyna estetyczna Poznań otwiera nowe perspektywy w leczeniu łysienia, oferując innowacyjne i skuteczne podejścia. Terapie oparte na plazmie bogatopłytkowej, wypełniaczach, laserach czy mikronakłuwaniu stają się coraz bardziej popularne, dając nadzieję osobom zmagającym się z utratą włosów na powrót do zdrowego i gęstego owłosienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *