Bez kategorii

Laser frakcyjny w leczeniu blizn potrądzikowych. Nasze doświadczenia w szpitalu trzeciego stopnia w północnych Indiach

Streszczenie:


Tło:
Trądzik Poznań jest bardzo powszechny wśród nastolatków i czasami może utrzymywać się do wieku dorosłego, a blizny potrądzikowe w dalszym ciągu mają głęboko negatywny wpływ na jakość życia. Spośród wszystkich dostępnych metod skuteczne efekty dały lasery frakcyjne.

Cele i zadania:
Celem pracy była ocena skuteczności i bezpieczeństwa stosowania lasera frakcyjnego dwutlenku węgla (CO2) w leczeniu zanikowych blizn potrądzikowych na twarzy.

Materiały i metody:
Do badania włączono 104 osoby w wieku ≥18 lat z zanikowymi bliznami potrądzikowymi na twarzy trwającymi dłużej niż 6 miesięcy, rekrutowane przez okres 1 roku. Wszyscy pacjenci byli leczeni laserem frakcyjnym CO2 (moc 600 W i długość fali 10 600 nm). U każdego pacjenta wykonano cztery sesje frakcyjnego lasera CO2 w odstępach 6-tygodniowych. Porównaliśmy tempo poprawy blizn po każdej sesji w odstępie 6 tygodni, 2 tygodnie po ostatniej sesji i ostatecznie 6 miesięcy po ostatniej sesji laserowej.

Wyniki:
Stwierdzono, że różnica pomiędzy średnim wynikiem wyjściowym (3,43) a średnim wynikiem końcowym (1,83) według jakościowej skali blizn Goodmana i Barona jest istotna statystycznie (P = 0,001). Średnia poprawa wzrosła od pierwszej sesji terapeutycznej do końca cyklu leczenia z 0,56 do 1,62, co wskazuje na rolę liczby sesji w ogólnej poprawie blizn potrądzikowych. Jeśli chodzi o ogólne zadowolenie, maksymalna liczba pacjentów była albo bardzo zadowolona (55,8%), albo zadowolona (25%) w porównaniu do tych, którzy byli tylko nieznacznie zadowoleni (11,5%) lub całkowicie niezadowoleni (7,7%).

Wniosek:
Laser frakcyjny ablacyjny daje doskonałe rezultaty w leczeniu blizn potrądzikowych i okazał się atrakcyjną, nieinwazyjną opcją w tym wskazaniu. Jako bezpieczna i skuteczna metoda leczenia blizn potrądzikowych zanikowych, może być zalecana wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

Słowa kluczowe: Ablacyjne, blizny potrądzikowe, frakcyjne, laser

Tłumaczenie oryginalnego artykułu

Wstęp


Trądzik jest częstą chorobą skóry, choć występuje głównie u nastolatków. Jednakże w dalszym ciągu wywiera ona głęboko negatywny wpływ na jakość życia w wieku dorosłym ze względu na najczęstsze i najtrudniejsze do leczenia powikłanie, jakim są blizny. Patofizjologię powstawania blizn potrądzikowych przypisuje się zmienionej reakcji gojenia się ran inicjowanej przez stan zapalny skóry, co prowadzi do braku równowagi w degradacji macierzy i biosyntezy kolagenu, co skutkuje nadmiernym lub zmniejszonym odkładaniem się kolagenu, ostatecznie prowadząc do blizn potrądzikowych przerostowych/keloidowych lub zanikowych. odpowiednio. Blizny zanikowe stanowią około 75% wszystkich blizn potrądzikowych i ze względu na ich kształt i głębokość dzieli się je na blizny po lodzie, wagonach i po przewróceniu.[1,2]

Dostępnych jest wiele opcji leczenia blizn potrądzikowych, takich jak miejscowe stosowanie kwasu retinowego, peeling chemiczny, dermabrazja, rewizja/wycięcie/podcięcie blizny, przeszczepy stemplami, technika rolowania skóry, wypełniacze, zastrzyki do zmian chorobowych oraz metody ablacyjne/nieablacyjne/ frakcyjne odnawianie powierzchni za pomocą laserów/świateł/urządzeń plazmowych.[1,3] Każda metoda leczenia najlepiej nadaje się do leczenia określonego rodzaju blizn potrądzikowych, a każda z nich wiąże się z własnym ryzykiem i korzyściami. Ponieważ u konkretnego pacjenta często obserwuje się więcej niż jeden rodzaj blizn, dlatego w celu uzyskania najlepszych wyników często wymagana jest kombinacja procedur.[4] Urządzenia wykorzystujące energię, głównie światło/lasery i częstotliwość radiowa, stają się obecnie preferowanymi opcjami leczenia nie tylko blizn potrądzikowych, ale także leczenia aktywnego trądziku, ponieważ są nieinwazyjne i wymagają minimalnego czasu rekonwalescencji w porównaniu z metodami chirurgicznymi.

Resurfacing twarzy laserami frakcyjnymi (ablacyjnymi – AFL i nieablacyjnymi – NAFL) uważany jest obecnie za jedną z najskuteczniejszych metod leczenia blizn twarzy. Lasery frakcyjne można dalej podzielić na ablacyjne i nieablacyjne [tab. 1] w zależności od ich wpływu na warstwę rogową naskórka. Ablacyjne lasery frakcyjne mają długość fal w zakresie 2940–10 600 nm i prowadzą do zniszczenia skóry na całej grubości, podczas gdy nieablacyjne lasery frakcyjne mają długości fal w zakresie od 1320 do 1927 nm i pozostawiają funkcjonalnie i histologicznie nienaruszoną warstwę rogową naskórka w porównaniu z ablacyjnymi laserami frakcyjnymi. [7,8,9] Lasery frakcyjne leczą jedynie „frakcję” lub kolumnę dotkniętej skóry poprzez tworzenie strefy mikrotermalnej (MTZ), stymulując neokolagenezę i przebudowę kolagenu, pozostawiając nieleczone obszary skóry. Te nieleczone obszary pomagają w szybkim ponownym nabłonku skóry, minimalizując ryzyko długotrwałych i poważnych działań niepożądanych.

Materiały i metody


Projekt badania był szpitalnym badaniem obserwacyjnym mającym na celu ocenę skuteczności i bezpieczeństwa lasera frakcyjnego CO2 w leczeniu zanikowych blizn potrądzikowych na twarzy. Protokół badania został zatwierdzony przez instytucjonalną Komisję Etyczną. Do badania włączono 104 osoby z zanikowymi bliznami potrądzikowymi, rekrutowane przez okres 1 roku. Od każdego pacjenta uzyskano świadomą zgodę przed rejestracją.

Kryteria włączenia obejmowały:

Wszyscy pacjenci w wieku 18 lat i starsi z zanikowymi bliznami potrądzikowymi na twarzy trwającymi dłużej niż sześć miesięcy.

Kryteria wykluczenia obejmowały:

  • Aktywny trądzik zapalny utrzymujący się od 6 miesięcy.
  • Współistniejące zapalenie/infekcja skóry twarzy.
  • Pacjenci, którzy w przeszłości przyjmowali izotretynoinę lub hormony w ciągu 6 miesięcy przed leczeniem objętym badaniem,
  • Historia stosowania innych fizycznych metod leczenia blizn w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
  • Historia tendencji keloidowej,
  • Ciąża lub laktacja
  • Nadwrażliwość na światło lub niedawne stosowanie leków fotouczulających.


Każdy pacjent został oceniony pod kątem wywiadu i badania. U każdego pacjenta wykonano zdjęcia cyfrowe przy użyciu standardowego aparatu o rozdzielczości 12 megapikseli (MP) na początku badania, a nasilenie blizn potrądzikowych oszacowano za pomocą jakościowego systemu oceny blizn potrądzikowych Goodmana i Barona.[14] Podczas ostatniej wizyty pacjentów zapytano o poziom zadowolenia i podzielono ich na bardzo zadowolonych, tylko zadowolonych, nieznacznie zadowolonych i całkowicie niezadowolonych. Zdjęcia powtarzano przed leczeniem laserem przy każdym posiedzeniu, stosując identyczne ustawienia aparatu, oświetlenie i pozycję pacjenta. U każdego pacjenta wykonano cztery sesje frakcyjnego lasera CO2 w odstępach 6-tygodniowych. Porównaliśmy stopień poprawy blizn po każdej sesji w odstępie 6 tygodni. Podczas każdej wizyty kontrolnej 2–3 obserwatorów fotografowało bliznę i oceniało ją w celu zmniejszenia błędu obserwatora. Odpowiedź na leczenie ostatecznie oceniono 2 tygodnie po ostatniej sesji, a ostatnią wizytę kontrolną przeprowadzono 6 miesięcy po ostatniej sesji terapeutycznej.

Po oczyszczeniu obszarów poddawanych zabiegowi łagodnym środkiem czyszczącym, na godzinę przed każdą sesją zabiegową nałożono pod okluzją miejscową mieszaninę 2,5% lidokainy i 2,5% prylokainy w kremie. Wszyscy pacjenci byli co miesiąc leczeni laserem frakcyjnym CO2 (Cis F1 Sellas Primium CO2 Laser produkcji DINONA, Korea Południowa) o mocy 600 W i długości fali 10 600 nm. Zastosowano następujące parametry lasera: gęstość plamki (PPA) 64; wzór rozproszony; energia 20–30 mJ/MTZ; wielkość plamki 300 μm/MTZ; rękojeść 80 μm–50 mm; szerokość impulsu 0,04 ms; i częstotliwość powtarzania impulsów 10 kHz w trybie stemplowania. Liczba przejść wahała się od 2 do 3. Technikę stemplowania wykonuje się poprzez utworzenie gotowego wzoru wielu MTZ na obszarze skóry w obrębie ściśle określonego obszaru ekspozycji nieruchomej rękojeści, a następnie przeniesienie rękojeści na inną skórę obszarze i powtarzaj tę czynność aż do pokrycia całego obszaru poddanego zabiegowi. Impulsy lasera umieszczano obok siebie, bez nakładania się, co zapobiegało tworzeniu się nowych blizn. Natychmiast po zabiegu zastosowano okłady z lodu, aby złagodzić pieczenie. Ponieważ u żadnego z pacjentów naszego badania nie występowała aktywna infekcja, nie przepisano mu profilaktycznych antybiotyków, leków przeciwwirusowych ani przeciwgrzybiczych. Pacjentom zalecono delikatne oczyszczanie leczonego obszaru wyłącznie wodą z kranu i unikanie stosowania jakichkolwiek miejscowych kosmetyków na twarz przez 1 tydzień. W przypadku nasilenia rumienia i obrzęku, na kilka dni pacjenci stosowali miejscowo krem antybiotykowo-steroidowy. Pacjentów pouczono także, aby unikali ekspozycji na słońce i stosowania kosmetyków oraz stosowali filtry przeciwsłoneczne o szerokim spektrum działania dwa do trzech razy dziennie. Podczas każdej wizyty kontrolnej monitorowano także działania niepożądane, jeśli występowały.

Wyniki


Do badania włączono 104 pacjentów (39 mężczyzn i 65 kobiet). Wiek pacjentów wahał się od 19 do 45 lat, średnio 28,49 ± 5,7 roku. Większość chorych 65 (62,5%) była w 3. dekadzie życia. Przypadki należały do III lub IV typu skóry według Fitzpatricka i miały umiarkowane do ciężkich zanikowe blizny potrądzikowe według systemu klasyfikacji Goodmana i Barona: 59 (56,7%) miało trądzik 3. stopnia, a 45 (43,2%) miało trądzik 4. stopnia blizny. Według typów morfologicznych większość pacjentów 74 (71%) miało blizny potrądzikowe typu mieszanego, 19 (18,2%) miało głównie blizny po rolkach i wagonach, natomiast 11 (10,5%) miało głównie blizny po lodzie blizn. Najczęstszymi zmianami były policzki u 98 (94,2%) pacjentów, następnie skronie u 60 (57,69%), czoło u 12 (11,5%), a podbródek tylko u 3 pacjentów (2,8%).

Według oceny lekarza dokonanej w oparciu o jakościowy system oceny blizn potrądzikowych Goodmana i Barona, odpowiedź zaobserwowano u 100 (96%) przypadków, natomiast u 4 pacjentów (3,8%) nie odnotowano żadnej odpowiedzi. Odpowiedź na leczenie w postaci obniżenia stopnia w obu grupach stopnia 3. i 4. według jakościowego systemu oceny blizn potrądzikowych Goodmana i Barona przedstawiono w formie tabelarycznej [tab. 3). Średni wynik wyjściowy przy użyciu jakościowej skali blizn Goodmana i Barona wyniósł 3,43 ± 0,49, a średni wynik końcowy 2 tygodnie po ostatniej sesji wyniósł 1,83 ± 0,86, a różnica między wynikiem wyjściowym a końcowym była istotna statystycznie (P = 0,0001).

Dyskusja


Lasery frakcyjne ablacyjne dały doskonałe wyniki w leczeniu blizn potrądzikowych, które stanowią trudny problem kosmetyczny i okazały się atrakcyjną nieinwazyjną opcją w tym wskazaniu. Laser frakcyjny CO2 o długości fali 10 600 nm jest stosowany w leczeniu blizn potrądzikowych zarówno u pacjentów rasy kaukaskiej, jak i azjatyckiej.[15,16,17,18].

W naszym badaniu wszyscy pacjenci mieli blizny potrądzikowe stopnia 3 lub 4 według jakościowej klasyfikacji Goodmanna i Barona, a pod koniec naszego badania u większości tych pacjentów mogliśmy znaleźć pozytywną odpowiedź. Średni wynik wyjściowy w jakościowej skali blizn Goodmana i Barona wyniósł 3,36 ± 0,49, średni wynik końcowy 2,7 ± 0,53, a różnica między wynikiem wyjściowym a końcowym była istotna statystycznie (P = 0,0001), co wskazywało na doskonałą poprawę jakości blizn . Różne badania przeprowadzone w przeszłości dały podobne wyniki, choć jej rola w populacji Indii nie została w większym stopniu udokumentowana. Alster i wsp. [19] zbadali skuteczność lasera frakcyjnego w leczeniu zanikowych blizn potrądzikowych na twarzy u 53 pacjentów. W swoim badaniu zamaskowani oceniający odnotowali poprawę kliniczną o 25–50% u 91% pacjentów po pojedynczym zabiegu. Średnie wyniki kliniczne rosły stopniowo po każdym zabiegu, przy czym poprawę o 51–75% odnotowano u 87% pacjentów, którzy otrzymali trzy zabiegi w odstępach 4-tygodniowych. Autorzy doszli również do wniosku, że leczenie laserem frakcyjnym wykazało podobny łagodny i ograniczony profil skutków ubocznych w przypadku wszystkich typów skóry Fitzpatricka. Chapas i wsp. [20] udokumentowali poprawę tekstury i atrofii skóry o 26–50% u wszystkich pacjentów w swoim badaniu dotyczącym blizn potrądzikowych na twarzy i u żadnego z włączonych pacjentów nie wystąpiły żadne długoterminowe ani trwałe skutki uboczne. Walgrave i wsp. [21] wykazali poprawę u 23 z 25 pacjentów z umiarkowanymi/ciężkimi zanikowymi bliznami potrądzikowymi po 3 miesiącach obserwacji po trzech sesjach lasera frakcyjnego CO2 i odnotowali przejściowe skutki uboczne. Cho i wsp. [22] wykazali skuteczność i bezpieczeństwo lasera frakcyjnego CO2 w bliznach potrądzikowych, odnotowując poprawę kliniczną o >50% u 10 pacjentów i poprawę o 26%-50% u 7 pacjentów z całkowitej liczby 20 koreańskich pacjentów włączonych do badania retrospektywnego. Manuskiatti i wsp. [23] wykazali 25% i 50% poprawę gładkości i objętości blizn potrądzikowych 6 miesięcy po czterech sesjach zabiegowych u 13 azjatyckich pacjentów z typem skóry 4 według Fitzpatricka. Hedelund i wsp. [24] wykazało statystycznie istotną poprawę tekstury i zaniku skóry w porównaniu z placebo po 3 miesięcznych sesjach laserowych urządzeniem frakcyjnym CO2 przy energii w zakresie 48-56 mJ u 13 pacjentów. Majid i Imran zastosowali laser w monoterapii u 60 indyjskich pacjentów z zanikowymi bliznami potrądzikowymi, u których doskonałą odpowiedź zaobserwowano u 26 pacjentów (43,3%), natomiast u 15 (25%) i 19 pacjentów (31,7%) uzyskano odpowiednio dobrą i słabą odpowiedź. . Najlepiej zareagowały rolujące się i powierzchowne blizny wagonowe, natomiast blizny wgłębieniowe najmniej reagowały na monoterapię laserem frakcyjnym.[25] W badaniu przeprowadzonym przez Ahmada i wsp. [26] spośród 16 pacjentów u dwóch pacjentów zaobserwowano prawie całkowite usunięcie blizn (stopień 4), podczas gdy u dużej liczby (13 pacjentów) blizny potrądzikowe zagoiły się od łagodnego do umiarkowanego. Zaobserwowano średnią poprawę o 71%. Saeed i Alsaiari [27] włączyli do badania w 2018 r. 40 pacjentów i wykazali pozytywną odpowiedź, a u 30 pacjentów uzyskano dobre lub doskonałe wyniki.

Z poprzednich doświadczeń wynika, że całkowita liczba sesji laserowych odgrywa ważną rolę w ogólnej poprawie blizn obserwowanych pod koniec sesji terapeutycznych. Podobnie w naszym badaniu średnia poprawa po pierwszej sesji laserowej podczas pierwszej wizyty kontrolnej wyniosła 0,56 i wzrosła do 1,64 podczas wizyty kontrolnej po czwartej sesji, co dodatkowo potwierdza rolę liczby sesji w ogólnym leczeniu odpowiedź. Wykazano znaczną poprawę w zakresie blizn potrądzikowych po pięciu sesjach zabiegów laserem erbowym:YAG o długości fali 2940 nm, podczas gdy po dwóch zabiegach uzyskano jedynie łagodną do umiarkowanej poprawę.[28,29].

Większą poprawę można przypisać skumulowanemu efektowi wszystkich sesji terapeutycznych, a także ciągłej przebudowie lub neokolagenozie nawet po zakończeniu sesji terapeutycznych. Wykazano to w kilku badaniach z przeszłości, które wykazały rolę stosowania pojedynczego naświetlania laserem frakcyjnym w leczeniu blizn potrądzikowych. Trelles i wsp. [30] użył lasera frakcyjnego CO2 podczas jednej sesji, przy średnim lub wysokim ustawieniu w zależności od rodzaju skóry, łącznie u 40 pacjentów z zanikowymi bliznami i zmarszczkami potrądzikowymi. Po 2 miesiącach leczenia poprawił się wygląd zmarszczek i stan blizn, a żaden pacjent nie zgłosił żadnych działań niepożądanych ani powikłań, niezależnie od rodzaju skóry. Podobny efekt w zakresie poprawy blizn potrądzikowych wykazali Hsiao i wsp.[31] w którym pojedynczą sesję frakcyjnego lasera CO2 przeprowadzono u 25 pacjentów z łagodnymi do umiarkowanych bliznami potrądzikowymi i wykazano, że średni stopień poprawy stopnia w stosunku do wartości wyjściowych wyniósł 1,96 po 1 miesiącu i ponad 2,41 po 3 miesiącach, chociaż ośmiu pacjentów nie wróciło na leczenie obserwacja na tym etapie wykazała, że pojedynczy zabieg laserem frakcyjnym CO2 jest skuteczny w przypadku blizn potrądzikowych przy minimalnych i akceptowalnych skutkach ubocznych.

W naszym badaniu parametry lasera nie różniły się zbytnio w zależności od pacjenta, więc nie mogliśmy znaleźć związku między różnymi parametrami lasera a ogólną reakcją, jednak wcześniejsze badania wykazały, że ustawienie o wysokiej fluencji i niskiej gęstości jest bardziej skuteczne niż ustawienie o niskiej fluencji i dużej gęstości. Jung i wsp. [32] przeprowadzili RCT typu Split-Face dotyczące ablacyjnej frakcyjnej fototermolizy CO2 (FP) i odnotowali poprawę od 26% do 50% u sześciu z 10 pacjentów w warunkach niskiej fluencji i dużej gęstości, podczas gdy pięciu z 10 wykazało poprawę 76–100% przy ustawieniu wysokiej fluencji i niskiej gęstości. Podobnie Mahmoud i wsp. [33] porównali także dwa różne ustawienia (10 i 40 mJ) przy użyciu nieablacyjnego lasera FP o długości fali 1550 nm i średnia poprawa blizn wyniosła odpowiednio 1,5 i 1,6, co sugeruje, że wyższa fluencja pozwala uzyskać lepsze wyniki.

W naszym badaniu wyniki oceniano klinicznie i nie poddaliśmy pacjentów inwazyjnym zabiegom biopsji skóry w celu wykazania histologicznych efektów terapii laserem frakcyjnym. Jednakże wcześniejsze badania, w których wykorzystano zarówno lasery ablacyjne, jak i nieablacyjne, wykazały histologiczny wpływ laserów frakcyjnych na skórę.[13,30,34,35] Neokolageneza pochodząca z fibroblastów jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za widoczne wyniki kliniczne.[35] Oprócz neokolagenezy, Yoo i wsp. [36] stwierdzili wzrost struktury włókien elastycznych w brodawkowatej skórze właściwej oraz pojawienie się nowych włókien elastycznych w górnej i środkowej warstwie skóry właściwej, a po 12 tygodniach od końcowego zabiegu włókna elastyczne wydawały się mieć dobrą strukturę i mniej fragmentaryczne. Trelles i wsp. [30] wykazali grubszy, wielokomórkowy naskórek, dobrze zorganizowaną, cienką warstwę keratyny i gęstsze włókna w warstwie skóry właściwej w badaniu z wykorzystaniem frakcyjnego odnawiania powierzchni blizn potrądzikowych laserem CO2.

W naszym badaniu, poza łagodnym i znośnym palącym bólem odczuwanym przez wszystkich pacjentów podczas sesji terapeutycznej, tylko w kilku przypadkach zgłaszano inne działania niepożądane, takie jak przemijający łagodny rumień i obrzęk, strupy i łuszczenie się, które ustąpiły w ciągu 2–3 tygodni. Do najczęściej zgłaszanych wcześniej skutków ubocznych leczenia FP zalicza się rumień, obrzęk, strupy i łuszczenie się, a czasami zdarzały się przypadki przebarwień pozapalnych (PIH), wykwitów trądzikopodobnych, zakażenia opryszczką i zapalenia skóry.[23,37,38].

Należy wspomnieć, że zróżnicowane wyniki terapeutyczne uzyskane dzięki laserowi frakcyjnemu, zaobserwowane w różnych wcześniej przeprowadzonych badaniach klinicznych i histopatologicznych, można przypisać różnym rodzajom leczonych blizn, zmianom w zakresie energii siedzeń, całkowitej liczbie sesji, momencie zabiegu. ocena końcowa i brak podobnego lub jednolitego narzędzia oceny. Pomimo wyższości i korzystnej roli laserów frakcyjnych ablacyjnych, wcześniej odradzano ich stosowanie u pacjentów azjatyckich ze względu na związane z nimi działania niepożądane i powikłania. Wielu autorów postuluje jednak, że skutki uboczne można zminimalizować dobierając odpowiednie ustawienia w zależności od rodzaju skóry pacjenta i stosując się do zaleceń producenta.[39]

Wniosek


Podsumowując, nasze badanie potwierdza obserwację, że laser frakcyjny CO2 jest skuteczny w leczeniu zanikowych blizn potrądzikowych przy minimalnych skutkach ubocznych i powinien być oferowany wszędzie tam, gdzie taka metoda jest dostępna.

Ograniczenia


Było to badanie prospektywne i nie można było dokonać porównania z innymi metodami leczenia. Nie przeprowadzono porównania odpowiedzi na różne parametry lasera frakcyjnego pod względem fluencji i gęstości. Badanie to nie było badaniem zaślepionym przez obserwatora/oceniającego. Nie oceniano osobno reakcji poszczególnych typów blizn na sposób leczenia.

Oświadczenie o zgodzie pacjenta


Autorzy oświadczają, że otrzymali wszystkie odpowiednie formularze zgody pacjenta. W formularzu, w którym pacjent/pacjenci wyrazili zgodę na publikację jego zdjęć i innych informacji klinicznych w dzienniku. Pacjenci rozumieją, że ich imiona i nazwiska oraz inicjały nie zostaną opublikowane i dołożą wszelkich starań, aby ukryć ich tożsamość, jednakże nie gwarantuje się anonimowości.

Źródła:

Fabbrocini G, Annunziata MC, D’Arco V, De Vita V, Lodi G, Mauriello MC, et al. Acne scars: Pathogenesis, classification and treatment. Dermatol Res Pract. 2010;2010:893080. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]

2. Sanchez VM. Management of acne scars: Fulfilling our duty of care for patients. Br J Dermatol. 2015;172:47–51. [PubMed] [Google Scholar]

3. Goodman GJ. Treatment of acne scarring. Int J Dermatol. 2011;50:1179–94. [PubMed] [Google Scholar]

4. Fife D. Practical evaluation and management of atrophic acne scars: Tips for the general dermatologist. J Clin Aesthet Dermatol. 2011;4:50–7. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]

5. Hamilton FL, Car J, Lyons C, Car M, Layton A, Majeed A. Laser and other light therapies for the treatment of acne vulgaris: Systematic review. Br J Dermatol. 2009;160:1273–85. [PubMed] [Google Scholar]

6. Barbaric J, Abbott R, Posadzki P, Car M, Gunn LH, Layton AM, et al. Light therapies for acne: Abridged Cochrane systematic review including GRADE assessments. Br J Dermatol. 2018;178:61–75. [PubMed] [Google Scholar]

7. Alster TS. Cutaneous resurfacing with Co2 and erbium: Yag lasers: Preoperative, intraoperative, and postoperative considerations. Plast Reconstr Surg. 1999;103:619–32; discussion 633-4. [PubMed] [Google Scholar]

8. Tanzi EL, Lupton JR, Alster TS. Lasers in dermatology: Four decades of progress. J Am Acad Dermatol. 2003;49:1–31; quiz 31-4. [PubMed] [Google Scholar]

9. Alexiades-Armenakas MR, Dover JS, Arndt KA. The spectrum of laser skin resurfacing: Nonablative, fractional, and ablative laser resurfacing. J Am Acad Dermatol. 2008;58:719–37; quiz 738-40. [PubMed] [Google Scholar]

10. Manstein D, Herron GS, Sink RK, Tanner H, Anderson RR. Fractional photothermolysis: A new concept for cutaneous remodeling using microscopic patterns of thermal injury. Lasers Surg Med. 2004;34:426–38. [PubMed] [Google Scholar]

11. Saedi N, Petelin A, Zachary C. Fractionation: A new era in laser resurfacing. Clin Plast Surg. 2011;38:449–61, vii. [PubMed] [Google Scholar]

12. Sadick NS, Cardona A. Laser treatment for facial acne scars: A review. J Cosmet Laser Ther. 2018;20:424–35. [PubMed] [Google Scholar]

13. Smith KJ, Skelton HG, Graham JS, Hurst CG, Hackley BE., Jr Increased smooth muscle actin, factor xiiia, and vimentin-positive cells in the papillary dermis of carbon dioxide laser-debrided porcine skin. Dermatol Surg. 1997;23:891–5. [PubMed] [Google Scholar]

14. Goodman GJ, Baron JA. Postacne scarring: A qualitative global scarring grading system. Dermatol Surg. 2006;32:1458–66. [PubMed] [Google Scholar]

15. Ortiz AE, Tremaine AM, Zachary CB. Long-term efficacy of a fractional resurfacing device. Lasers Surg Med. 2010;42:168–70. [PubMed] [Google Scholar]

16. Chan NP, Ho SG, Yeung CK, Shek SY, Chan HH. Fractional ablative carbon dioxide laser resurfacing for skin rejuvenation and acne scars in Asians. Lasers Surg Med. 2010;42:615–23. [PubMed] [Google Scholar]

17. Wang YS, Tay YK, Kwok C. Fractional ablative carbon dioxide laser in the treatment of atrophic acne scarring in Asian patients: A pilot study. J Cosmet Laser Ther. 2010;12:61–4. [PubMed] [Google Scholar]

18. Huang L. A new modality for fractional Co2 laser resurfacing for acne scars in Asians. Lasers Med Sci. 2013;28:627–32. [PubMed] [Google Scholar]

19. Alster TS, Tanzi EL, Lazarus M. The use of fractional laser photothermolysis for the treatment of atrophic scars. Dermatol Surg. 2007;33:295–9. [PubMed] [Google Scholar]

20. Chapas AM, Brightman L, Sukal S, Hale E, Daniel D, Bernstein LJ, et al. Successful treatment of acneiform scarring with Co2 ablative fractional resurfacing. Lasers Surg Med. 2008;40:381–6. [PubMed] [Google Scholar]

21. Walgrave SE, Ortiz AE, MacFalls HT, Elkeeb L, Truitt AK, Tournas JA, et al. Evaluation of a novel fractional resurfacing device for treatment of acne scarring. Lasers Surg Med. 2009;41:122–7. [PubMed] [Google Scholar]

22. Cho SB, Lee SJ, Kang JM, Kim YK, Chung WS, Oh SH. The efficacy and safety of 10,600-nm carbon dioxide fractional laser for acne scars in Asian patients. Dermatol Surg. 2009;35:1955–61. [PubMed] [Google Scholar]

23. Manuskiatti W, Triwongwaranat D, Varothai S, Eimpunth S, Wanitphakdeedecha R. Efficacy and safety of a carbon-dioxide ablative fractional resurfacing device for treatment of atrophic acne scars in Asians. J Am Acad Dermatol. 2010;63:274–83. [PubMed] [Google Scholar]

24. Hedelund L, Haak CS, Togsverd-Bo K, Bogh MK, Bjerring P, Haedersdal M. Fractional Co2 laser resurfacing for atrophic acne scars: A randomized controlled trial with blinded response evaluation. Lasers Surg Med. 2012;44:447–52. [PubMed] [Google Scholar]

25. Majid I, Imran S. Fractional Co2 laser resurfacing as monotherapy in the treatment of atrophic facial acne scars. J Cutan Aesthet Surg. 2014;7:87–92. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]

26. Ahmad TJ, Muzaffer F, Nabi H, Malik S, Noreen A, Hayat R. Efficacy and safety of ablative fractional carbon dioxide laser for acne scars. J Pak Assoc Derma. 2017;22:41–4. [Google Scholar]

27. Saeed AHM, Alsaiari SA. Fractional CO2 laser resurfacing in the treatment of facial acne scars. Int J Med Sci Public Health. 2018;7:630–7. [Google Scholar]

28. Deng H, Yuan D, Yan C, Lin X, Ding X. A 2940 nm fractional photothermolysis laser in the treatment of acne scarring: A pilot study in China. J Drugs Dermatol. 2009;8:978–80. [PubMed] [Google Scholar]

29. Tay YK, Kwok C. Minimally ablative erbium:Yag laser resurfacing of facial atrophic acne scars in Asian skin: A pilot study. Dermatol Surg. 2008;34:681–5. [PubMed] [Google Scholar]

30. Trelles MA, Shohat M, Urdiales F. Safe and effective one-session fractional skin resurfacing using a carbon dioxide laser device in super-pulse mode: A clinical and histologic study. Aesthetic Plast Surg. 2011;35:31–42. [PubMed] [Google Scholar]

31. Hsiao PF, Lin YC, Huang CC, Wu YH. Efficacy and safety of a single treatment using a 10,600-nm carbon dioxide fractional laser for mild-to-moderate atrophic acne scars in Asian skin. Dermatologica Sinica. 2013;31:59–63. [Google Scholar]

32. Jung JY, Lee JH, Ryu DJ, Lee SJ, Bang D, Cho SB. Lower-fluence, higher-density versus higher-fluence, lower-density treatment with a 10,600-nm carbon dioxide fractional laser system: A split-face, evaluator-blinded study. Dermatol Surg. 2010;36:2022–9. [PubMed] [Google Scholar]

33. Mahmoud BH, Srivastava D, Janiga JJ, Yang JJ, Lim HW, Ozog DM. Safety and efficacy of erbium-doped yttrium aluminum garnet fractionated laser for treatment of acne scars in type Iv to Vi skin. Dermatol Surg. 2010;36:602–9. [PubMed] [Google Scholar]

34. Walgrave S, Zelickson B, Childs J, Altshuler G, Erofeev A, Yaroslavsky I, et al. Pilot investigation of the correlation between histological and clinical effects of infrared fractional resurfacing lasers. Dermatol Surg. 2008;34:1443–53. [PubMed] [Google Scholar]

35. Hantash BM, Mahmood MB. Fractional photothermolysis: A novel aesthetic laser surgery modality. Dermatol Surg. 2007;33:525–34. [PubMed] [Google Scholar]

36. Yoo KH, Ahn JY, Kim JY, Li K, Seo SJ, Hong CK. The use of 1540 nm fractional photothermolysis for the treatment of acne scars in Asian skin: A pilot study. Photodermatol Photoimmunol Photomed. 2009;25:138–42. [PubMed] [Google Scholar]

37. Campbell TM, Goldman MP. Adverse events of fractionated carbon dioxide laser: Review of 373 treatments. Dermatol Surg. 2010;36:1645–50. [PubMed] [Google Scholar]

38. Metelitsa AI, Alster TS. Fractionated laser skin resurfacing treatment complications: A review. Dermatol Surg. 2010;36:299–306. [PubMed] [Google Scholar]

39. Hunzeker CM, Weiss ET, Geronemus RG. Fractionated Co2 laser resurfacing: Our experience with more than 2000 treatments. Aesthet Surg J. 2009;29:317–22. [PubMed] [Google Scholar]

Przetłumaczony artykuł: Yasmeen Jabeen BhatFozia RehmanIffat HassanKewal KrishanAmanullah DaingAtiya YaseenShazia JeelaniSaniya AkhtarSafia BashirSumaya ZareekReeta Devi, and Nahida Nabi, Fractional Laser Resurfacing for Acne Scars: Our Experience at Tertiary Care Hospital of North India,

J Cutan Aesthet Surg. 2023 Jan-Mar; 16(1): 42–48.

Published online 2023 Apr 28. doi: 10.4103/JCAS.JCAS_23_21

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *