Bez kategorii

Subiektywna i obiektywna ocena łączonych metod stosowania peelingów chemicznych i mikronakłuć w zabiegach przeciwstarzeniowych

Streszczenie:

Połączone metody stosowania peelingów chemicznych i przeciwutleniaczy mogą być opcją odmładzania skóry bez przestojów. Wnikanie substancji aktywnych można zwiększyć mezoterapią mikroigłową. Badania przeprowadzono na grupie 20 ochotniczek w wieku 40–65 lat. Wszyscy ochotnicy otrzymali serię ośmiu zabiegów wykonywanych co siedem dni. Całą twarz najpierw traktowano kwasem azelainowym; następnie prawa strona otrzymała 40% roztwór witaminy C, a lewa strona 10% witamina C z mikronakłuciem. Wyraźnie poprawiło się nawilżenie i elastyczność skóry, przy czym lepsze efekty zaobserwowano po stronie mikronakłuwania. Zmniejszył się wskaźnik melaniny i rumienia. Nie zaobserwowano żadnych znaczących skutków ubocznych. Połączenie składników aktywnych i technik podawania ma ogromny potencjał zwiększania skuteczności preparatów kosmetycznych, prawdopodobnie poprzez wielokierunkowe sposoby działania. W naszym badaniu wykazano, że zarówno kuracja 20% kwasem azelainowym + 40% witaminą C, jak i mezoterapia mikroigłowa Poznań 20% kwasem azelainowym + 10% witaminą C + skutecznie poprawiają oceniane parametry starzenia się skóry. Jednakże zastosowanie mezoterapii mikroigłowej jako metody bezpośredniego dostarczenia substancji czynnej do skóry właściwej zwiększyło skuteczność badanego preparatu.


Słowa kluczowe: terapia przeciwstarzeniowa; kwas azelainowy; uzasadnienie roszczenia; uwodnienie; mikronakłuwanie; naprawa skóry; witamina C

Tłumaczenie oryginalnego artykułu

Wstęp


Starzenie się skóry jest procesem złożonym, wieloczynnikowym, który zaczyna pojawiać się stopniowo od trzeciej dekady życia i z wiekiem przyspiesza [1]. Takie starzenie następuje wcześniej niż w przypadku innych tkanek, prawdopodobnie w wyniku narażenia na stresory i zagrożenia środowiskowe. Ogólnie rzecz biorąc, charakterystyczne cechy starzenia się skóry obejmują utratę elastyczności, pojawienie się zmarszczek i szorstki wygląd [2]. Zmiany takie są związane ze zmianami fenotypowymi komórek skóry oraz modyfikacjami strukturalnymi i funkcjonalnymi zachodzącymi w składnikach macierzy zewnątrzkomórkowej, w tym elastynie, kolagenach i proteoglikanach. Składniki te są niezbędne dla elastyczności skóry, wytrzymałości na rozciąganie i nawilżenia [3]. Odzwierciedleniem starzenia się skóry jest zmniejszenie zawartości kolagenu I i fragmentacja włókienek kolagenowych oraz nagromadzenie amorficznego materiału elastynowego (elastoza) [4].
Związane ze starzeniem się zmiany w wyglądzie skóry mogą negatywnie wpływać na samoocenę i powodować znaczne obciążenie psychospołeczne [1]. Dlatego w życiu codziennym duże znaczenie mają produkty, które mogą pomóc w opóźnieniu tego ciągłego procesu. Opracowano i wprowadzono na rynek szeroką gamę kosmetycznych i medycznych produktów przeciwstarzeniowych; jednakże ich skuteczność jest zmienna. Pomimo zapewnień producentów, niewiele składników działających miejscowo przeciwstarzeniowo jest w stanie skutecznie przeniknąć do skóry właściwej; dlatego też w celu poprawy dostarczania substancji aktywnych stosuje się różne techniki resurfacingu, takie jak peeling chemiczny, mezoterapia, zastrzyki wypełniaczy i ujędrnianie laserem/radiofrekwencją.
Do zwalczania oznak starzenia można zastosować szereg substancji przeciwutleniających poprzez neutralizację reaktywnych form tlenu (ROS), które uszkadzają DNA, ograniczanie produkcji metaloproteinazy macierzy (MMP) rozkładającej kolagen i hamowanie stanu zapalnego przez szlak NF-κB [2,5] . Mogą one być nieenzymatyczne, takie jak witamina C i E, lub enzymatyczne, takie jak peroksydaza glutationowa, katalaza, dysmutaza ponadtlenkowa i koenzym Q10. Witamina C (kwas askorbinowy) jest dobrze znanym przeciwutleniaczem, który ma zdolność neutralizowania i usuwania utleniaczy [6]. Właściwość ta wydaje się mieć szczególne znaczenie w naskórku, gdzie witamina C koncentruje się w skórze [7]. Służy także jako kofaktor dla enzymów niezbędnych do obróbki potranslacyjnej w biosyntezie kolagenu typu I i III [8,9] oraz stabilizuje trzeciorzędową strukturę cząsteczki kolagenu [7,10,11,12]. Stwierdzono również, że witamina C wzmaga proliferację i migrację fibroblastów skóry oraz różnicowanie keratynocytów naskórka szczura w organotypowym modelu hodowli, znacząco poprawiając w ten sposób ultrastrukturalną organizację warstwy rogowej naskórka i funkcję bariery [10,13,14]. Ponadto pochodne witaminy C wydają się zmniejszać syntezę melaniny poprzez zaburzanie działania tyrozynazy, enzymu ograniczającego szybkość melanogenezy [7].
Kwas azelainowy, kwas dikarboksylowy, ma wszechstronne właściwości. Zapobiega przebarwieniom poprzez hamowanie aktywności tyrozynazy oraz wyrównuje strukturę i koloryt skóry. Wywiera swoje właściwości przeciwstarzeniowe poprzez hamowanie aktywności neutrofili, zapobiegając w ten sposób wytwarzaniu wolnych rodników i usuwając RFT [15]. Ze względu na silne właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne z powodzeniem stosowany jest w terapiach przeciwtrądzikowych, a także przy melasmie i trądziku różowatym [16].
W niniejszym badaniu zastosowano mezoterapię mikroigłową. Jest to technika, która wykorzystuje gęsty układ mikroiniekcji, aby zwiększyć przenikanie składników aktywnych do głębszych warstw skóry, czyli wejść w kontakt z komórkami fibroblastów skóry właściwej. Stwierdzono, że zabieg stymuluje regenerację tkanek [17].
Celem pracy była ocena właściwości przeciwstarzeniowych metod stosowania peelingów chemicznych stosowanych łącznie.

2. Materiały i metody


2.1. Uczestnicy
Badania przeprowadzono w okresie zimowym na grupie 20 ochotniczek w wieku 40–65 lat. Wszyscy pacjenci zostali poinformowani o zabiegu i ewentualnych skutkach ubocznych, do których zalicza się świąd, łuszczenie się, zaczerwienienie, pieczenie, nadmierna wrażliwość skóry na czynniki zewnętrzne. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepożądanych objawów pacjentki miały obowiązek natychmiastowego poinformowania kosmetologa. W trakcie badania i miesiąc po jego zakończeniu zalecono uczestnikom stosowanie kremów z filtrem SPF 50 rano i w ciągu dnia, poproszono o niestosowanie innych zabiegów kosmetycznych, nie zmienianie nawyków pielęgnacyjnych i niespożywanie kawy, gorące napoje lub pikantne potrawy co najmniej na dwie godziny przed pomiarami. Wszyscy pacjenci zadeklarowali przestrzeganie tych zaleceń.
Przed rozpoczęciem zabiegu od każdego pacjenta uzyskano pisemną świadomą zgodę na udział w badaniu. Badanie przeprowadzono zgodnie z Deklaracją Helsińską oraz zaleceniami i wytycznymi Cosmetics Europe. Ponadto badanie uzyskało zgodę Komisji Bioetyki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (nr RNN/281/16/KE 2017).

Procedury


Zabiegi wykonywano co siedem dni, łącznie wykonano osiem zabiegów metodą podzielonej twarzy. Przed zabiegiem wykonano demakijaż całej twarzy, a skórę dokładnie oczyszczono preparatem typu prepeel zawierającym 2% kwas salicylowy. Następnie na całą twarz nałożono 20% kwas azelainowy (pH 2,7) na 10 minut.
Na prawą stronę twarzy, bez usuwania kwasu azelainowego, aplikowano 40% witaminę C (pH 1,6), stabilizowaną nowym kompleksem kwasów ferulowego i laktobionowego, na 15–20 minut, w zależności od reakcji skóry. Po tym czasie kwas askorbinowy został zmyty.
Na lewą stronę twarzy po 10 min aplikacji kwasu azelainowego zastosowano neutralizator w celu złagodzenia działania kwasów na skórę i usunięcia nieprzyjemnego uczucia pieczenia. Następnie zastosowano 10% witaminę C i mezoterapię mikroigłową za pomocą derma rollera (0,5 mm) przez 5–7 min (ryc. 1). W badaniu wykorzystano wałek DNS Bielenda o średnicy 0,5 mm wyposażony w 192 igły ze stali nierdzewnej.

Wyniki


W badaniu wzięło udział 20 ochotniczek w wieku 40–65 lat. Skóra wszystkich uczestników badania wykazywała oznaki starzenia, takie jak przebarwienia, rumień, teleangiektazje, zmarszczki i miejscowe uczucie suchości.
Obydwa rodzaje zabiegów przyniosły znaczącą poprawę wszystkich ocenianych parametrów skóry. Zarówno zabieg 20% kwas azelainowy + 40% witamina C, jak i 20% kwas azelainowy + 10% witamina C + mezoterapia mikroigłowa skutecznie poprawiły koloryt skóry

Nieco większy spadek pigmentacji (pomiar I vs. III pomiar) zaobserwowano po lewej stronie twarzy (25,5% na czole i 29,7% na policzku) w porównaniu z prawą stroną (21,4% na czole i 20,3% na policzku) ) (Rysunek 1). Obydwa zastosowane zabiegi wiązały się ze znaczną poprawą rumienia. Połączenie 20% kwasu azelainowego z 10% witaminą C i mezoterapii mikroigłowej również wiązało się z nieco lepszymi, choć nieistotnymi, efektami związanymi z redukcją rumienia w porównaniu do 20% kwasu azelainowego + 40% witaminy C

Terapia wyraźnie poprawiła nawilżenie skóry obu stron twarzy (tab. 3); jednakże wykazano wyraźnie lepsze nawodnienie po stronie lewej w porównaniu do strony prawej. W porównaniu do wartości wyjściowych (tj. pomiar III vs. pomiar I) wartości te wyniosły 47,5% (35,5; 53,8) w porównaniu z 33,3% (23,6; 45,3) na czole (p = 0,002) i 46,4% (38,9; 56,1) vs. 36,0% (22,1; 39,7) na policzku (p = 0,001)

Stwierdzono, że elastyczność skóry uległa znacznemu zmniejszeniu pod koniec leczenia u wszystkich uczestników (Tabela 4). Stwierdzono wzrost R2 o 79,0% na czole i 69,0% na policzku po łącznym zastosowaniu 20% kwasu azelainowego + 10% witaminy C i mezoterapii. Natomiast znacznie mniej wyraźne efekty zaobserwowano po stronie prawej (czoło: 51,2%, policzek: 46,9%). Różnice pomiędzy obiema stronami i obiema zastosowanymi metodami były istotne statystycznie.

Dyskusja


Proces starzenia się skóry wiąże się z jej stopniowym pogarszaniem się. Przypisuje się to zarówno wewnętrznym, jak i zewnętrznym procesom starzenia się skóry. Samoistne starzenie się to naturalny postępujący proces fizjologiczny, prowadzący do powstawania drobnych zmarszczek, ścieńczenia i wysuszenia skóry, a także stopniowego zaniku skóry. Z kolei starzenie zewnętrzne wynika z wpływu czynników środowiska zewnętrznego, w tym narażenia na światło ultrafioletowe (UV), promieniowanie podczerwone, zanieczyszczenia środowiska, palenie tytoniu, niedożywienie i stres psychiczny; prowadzi to do utraty elastyczności skóry, większej wiotkości i powstawania grubszych zmarszczek [1,2]. Czynniki zewnętrzne wydają się również zmniejszać poziom przeciwutleniaczy w skórze i zwiększać poziom reaktywnych form tlenu (ROS) [5].
Najnowsza teoria sugeruje, że starzenie się może być powiązane z upośledzoną zdolnością reakcji na stres redoks (RRC) [18]; starzenie się wiąże się ze stopniowym pogarszaniem się endogennego układu antyoksydacyjnego, a co za tym idzie, zmniejszoną wydajnością starszej skóry [19]. Dlatego stosowanie egzogennych przeciwutleniaczy powinno zwiększyć potencjał przeciwutleniający i zmniejszyć fotouszkodzenia i fotostarzenie skóry wywołane promieniowaniem UV.
Szacuje się, że przedwczesne starzenie się skóry dotyka aż 83% dorosłych do 55. roku życia [1,20]. Ponieważ młody i atrakcyjny wygląd może pozytywnie wpływać na zachowania społeczne i nastrój, rośnie zainteresowanie terapiami pomagającymi złagodzić lub zmniejszyć skutki starzenia się [2]. Terapia oparta na antyoksydantach, z wykorzystaniem witaminy C, witaminy E lub polifenoli, może poprawić odporność na uszkodzenia oksydacyjne za pośrednictwem ROS, zmniejszyć stan zapalny i spowolnić starzenie się skóry [21].

W niniejszym badaniu oceniano skuteczność dwóch rodzajów terapii przeciwstarzeniowych u kobiet w średnim wieku, których skóra wykazywała oznaki starzenia, takie jak przebarwienia, rumień, teleangiektazje, zmarszczki Poznań i miejscowe uczucie suchości. Wyniki wskazują na znaczną poprawę wszystkich ocenianych parametrów skóry po obu rodzajach zabiegów: zarówno zabieg 20% kwasem azelainowym + 40% witaminą C, jak i 20% kwasem azelainowym + 10% witaminą C + mezoterapia mikroigłowa skutecznie poprawiły przebarwienia i rumień skóry. Inne badania również wykazały korzystny wpływ kwasu azelainowego na przebarwienia poprzez hamowanie tyrozynazy i działanie antyproliferacyjne na szlak melanogenezy [22,23]. Mazurek i in. wskazali, że 5–20% kwas azelainowy w połączeniu z kwasem fitynowym, kwasem ferulowym, 4N-butylorezorcyną lub kwasem migdałowym najskuteczniej rozjaśnia przebarwienia; Stwierdzono również, że stosowanie witaminy C zmniejsza stopień pigmentacji [24]. Badanie kliniczne oceniające skuteczność preparatu zawierającego 25% kwas l-askorbinowy z chemicznym wzmacniaczem penetracji wykazało wyraźne zmniejszenie nasilenia pigmentacji u pacjentów z melasmą [25].
Stwierdzono, że witamina C zmniejsza stopień rumienia skóry poprzez wpływ na mikrokrążenie krwi. Dodatkowo dodatek kwasu ferulowego nie tylko zwiększa stabilność preparatu witaminy C, ale także poprawia jego właściwości rozjaśniające skórę, gdyż kwas ferulowy hamuje aktywność tyrozynazy [26,27]. Kameyama i in. zaobserwowali, że miejscowe stosowanie pochodnej kwasu askorbinowego (2-fosforan magnezu-askorbylu, MAP) skutecznie rozjaśniało skórę pacjentów z zaburzeniami hiperpigmentacji, takimi jak melasma czy plamy soczewicowate [28].

W tym badaniu oba rodzaje zabiegów znacząco poprawiły nawilżenie skóry; jednakże znacznie wyraźniejszy efekt zaobserwowano po stronie twarzy poddanej mezoterapii mikroigłowej. Poprawę nawilżenia można wiązać ze stosowaniem kwasu laktobionowego (LA), gdyż stwierdzono, że peelingi LA mogą zwiększać nawilżenie skóry i ograniczać przeznaskórkową utratę wody [29]. Dodatkowo sugeruje się, że mezoterapia może pomóc w zintensyfikowaniu poziomu nawilżenia skóry [30]. Inne badanie wykazało, że kwas azelainowy łagodzi skutki starzenia, zwłaszcza suchości, poprzez regulację wydzielania sebum [16].
Stwierdzono również, że obie terapie znacznie poprawiły elastyczność skóry, ocenianą na podstawie R2 i R7. Zdecydowanie lepsze efekty zaobserwowano jednak po lewej stronie twarzy, czyli po stronie poddanej mezoterapii. Po tej stronie wartość R2 poprawiła się o 79,0% na czole i o 69,0% na policzku. R2 wskazuje zdolność skóry do powrotu do pierwotnego położenia po odkształceniu i odzwierciedla funkcję elastycznych włókien skóry [31]. Dodatkowo parametr R7, pokazujący zdolność skóry do regeneracji po deformacji, uległ wyraźnej poprawie w porównaniu do wartości wyjściowych; jednak ponownie procentowa zmiana była większa po zastosowaniu mezoterapii mikroigłowej 20% kwas azelainowy + witamina C + witamina C. Wydaje się zatem, że zastosowanie mezoterapii wzmacnia działanie przeciwstarzeniowe stosowanych antyoksydantów, być może poprzez umożliwienie ich dostarczenia do głębszych warstw skóry.

Korzystne działanie mezoterapii na starzejącą się skórę zostało potwierdzone w innych badaniach. Baspeyras i in. wykazali, że mezoterapia na bazie HA znacząco i trwale poprawia elastyczność skóry. Autorka zauważa, że ta minimalnie inwazyjna procedura sprzyja tworzeniu optymalnego środowiska fizjologicznego dla fibroblastów i sprzyja ich zdolności do wytwarzania macierzy zewnątrzkomórkowej. Takie warunki sprzyjają wzmożonej syntezie kolagenu i elastyny [32,33]. Fibroblasty wytwarzają substancje niezbędne do utrzymania młodego stanu skóry [32]. Stwierdzono, że bezpośrednie dostarczanie substancji aktywnych za pomocą mikroiniekcji stymuluje produkcję włókien elastycznych i kolagenowych [30], gdyż proces gojenia sprzyja regeneracji i naprawie skóry. Wydaje się, że duża poprawa elastyczności skóry osiągana dzięki obecnym zabiegom, zwłaszcza z zastosowaniem mezoterapii mikroigłowej, związana jest nie tylko z działaniem witaminy C, ale także ze sposobem jej stosowania.
Skórę starzejącą się i fotostarzoną charakteryzuje spłaszczenie połączeń naskórkowo-skórnych oraz zanik wypustek brodawkowatych i większych korneocytów [34]. Wcześniejsze badania sugerują, że miejscowe stosowanie witaminy C może częściowo przywrócić odpowiednią strukturę połączenia naskórkowo-skórnego i skóry brodawkowatej. Sauermanna i in. [35] podają, że zastosowanie 3% witaminy C na przedramię kobiet poprawiło gęstość brodawek skórnych, prawdopodobnie poprzez angiogenezę, co sugeruje, że związek ten może częściowo korygować regresywne zmiany strukturalne związane ze starzeniem. Randomizowane badanie z podwójnie ślepą próbą wykazało, że miejscowe zastosowanie 5% witaminy C na fotostarzoną skórę wiązało się ze znacznym zwiększeniem gęstości mikrowypukłości skóry oraz redukcją głębokich bruzd [36]. Takie leczenie było nie tylko skuteczne, ale także dobrze tolerowane.

Inne badania wykazały zmniejszenie widoczności drobnych linii/zmarszczek na twarzy [6,37]. Zastosowanie kwasu askorbinowego wyraźnie zmniejszyło stres oksydacyjny w skórze, poprawiło mikrostrukturę naskórkowo-skórną oraz zmniejszyło drobne linie i zmarszczki w starzejącej się skórze [37]. Inne badanie wykazało, że leczenie witaminą C spowodowało obniżenie wskaźników fotostarzenia, zwiększone nawodnienie i wzrost poziomu kolagenu w strefie Grenza; ponadto barwienie ujawniło wyższe poziomy mRNA kolagenu typu I [38]. Dodatkowo peelingi chemiczne, które w kontrolowany sposób usuwają uszkodzoną skórę twarzy, poprawiają gładkość i teksturę skóry [39]. Ponadto wiadomo, że kwas azelainowy hamuje wytwarzanie wolnych rodników przez neutrofile, co sugeruje, że może odgrywać korzystną rolę w terapiach przeciwstarzeniowych.
Wydaje się, że wszystkie składniki użyte w tej terapii skojarzonej mają działanie przeciwstarzeniowe. Ponadto obiektywną skuteczność zastosowanego leczenia potwierdziły także wyniki ankiety, które jednoznacznie wykazały, że zdecydowana większość uczestników była zadowolona z zaobserwowanych efektów. Zaobserwowali poprawę nawilżenia, jędrności i elastyczności skóry, a także redukcję zaczerwienień i zmarszczek. Warto podkreślić, że zaobserwowane efekty były długotrwałe, gdyż zmierzone wartości poprawiały się nawet po czterech tygodniach od zakończenia kuracji. Odkrycie to może sugerować, że zastosowany zabieg spowodował długotrwałą przebudowę skóry.
Nasze badanie ma kilka ograniczeń. Po pierwsze, w badaniu uczestniczyła niewielka liczba uczestników. Ponadto wszyscy uczestnicy byli płci żeńskiej i należeli do rasy białej (rasy kaukaskiej). Dlatego uzyskanych wyników nie można ekstrapolować na pacjentów innych ras.

Wnioski


Dobór składnika aktywnego i techniki podawania ma ogromny potencjał zwiększenia efektywności preparatów kosmetycznych. Zastosowana w badaniu metoda, polegająca na połączeniu dwóch składników aktywnych i zastosowaniu aplikacji transdermalnej, okazała się zarówno bezpieczna, jak i skuteczna. Osiągnęliśmy obiecujące efekty, które można powiązać z wielokierunkowym działaniem terapii skojarzonej na starzejącą się skórę. Z naszych badań wynika, że zarówno kuracja 20% kwasem azelainowym + 40% witaminą C, jak i mezoterapia mikroigłowa 20% kwasem azelainowym + 10% witaminą C + skutecznie poprawiła oceniane parametry starzenia się skóry. Jednakże zastosowanie mezoterapii mikroigłowej, jako metody bezpośredniego dostarczenia substancji czynnej do skóry właściwej, zwiększyło skuteczność badanego preparatu.

Źródła:

 1. Wadstein, J.; Alvarez, I.S.; López, L.B. Managing Skin Ageing as a Modifiable Disorder—The Clinical Application of Nourella® Dual Approach Comprising a Nano-Encapsulated Retinoid, Retilex-A® and a Skin Proteoglycan Replacement Therapy, Vercilex®Cosmetics 20229, 31. [Google Scholar] [CrossRef]
 2. Zhang, S.; Duan, E. Fighting against Skin Aging: The Way from Bench to Bedside. Cell Transplant. 201827, 729–738. [Google Scholar] [CrossRef]
 3. Huertas, A.C.M.; Schmelzer, C.E.; Hoehenwarter, W.; Heyroth, F.; Heinz, A. Molecular-level insights into aging processes of skin elastin. Biochimie 2016128, 163–173. [Google Scholar] [CrossRef]
 4. Aldag, C.; Nogueira Teixeira, D.; Leventhal, P.S. Skin rejuvenation using cosmetic products containing growth factors, cytokines, and matrikines: A review of the literature. Clin. Cosmet. Investig. Dermatol. 20169, 411–419. [Google Scholar] [CrossRef] [Green Version]
 5. Kammeyer, A.; Luiten, R. Oxidation events and skin aging. Ageing Res. Rev. 201521, 16–29. [Google Scholar] [CrossRef]
 6. Bissett, D.L.; Johnson, M.B. Cosmetic Anti-aging Ingredients. In Textbook of Aging Skin; Farage, M.A., Miller, K.W., Maibach, H.I., Eds.; Springer: Berlin/Heidelberg, Germany, 2010; pp. 1069–1078. [Google Scholar]
 7. Pullar, J.M.; Carr, A.C.; Vissers, M.C.M. The Roles of Vitamin C in Skin Health. Nutrients 20179, 866. [Google Scholar] [CrossRef] [Green Version]
 8. Geesin, J.C.; Darr, D.; Kaufman, R.; Murad, S.; Pinnell, S.R. Ascorbic acid specifically increases type I and type III procollagen messenger RNA levels in human skin fibroblasts. J. Investig. Dermatol. 198890, 420–424. [Google Scholar] [CrossRef] [Green Version]
 9. Tajima, S.; Pinnell, S.R. Ascorbic acid preferentially enhances type I and III collagen gene transcription in human skin fibroblasts. J. Dermatol. Sci. 199611, 250–253. [Google Scholar] [CrossRef]
 10. Duarte, T.L.; Cooke, M.S.; Jones, G.D. Gene expression profiling reveals new protective roles for vitamin C in human skin cells. Free. Radic. Biol. Med. 200946, 78–87. [Google Scholar] [CrossRef]
 11. Kishimoto, Y.; Saito, N.; Kurita, K.; Shimokado, K.; Maruyama, N.; Ishigami, A. Ascorbic acid enhances the expression of type 1 and type 4 collagen and SVCT2 in cultured human skin fibroblasts. Biochem. Biophys. Res. Commun. 2013430, 579–584. [Google Scholar] [CrossRef]
 12. Hinek, A.; Kim, H.J.; Wang, Y.; Wang, A.; Mitts, T.F. Sodium L-ascorbate enhances elastic fibers deposition by fibroblasts from normal and pathologic human skin. J. Dermatol. Sci. 201475, 173–182. [Google Scholar] [CrossRef]
 13. Marionnet, C.; Vioux-Chagnoleau, C.; Pierrard, C.; Sok, J.; Asselineau, D.; Bernerd, F. Morphogenesis of dermal–epidermal junction in a model of reconstructed skin: Beneficial effects of vitamin C. Exp. Dermatol. 200615, 625–633. [Google Scholar] [CrossRef]
 14. Pasonen-Seppänen, S.; Suhonen, M.T.; Kirjavainen, M.; Suihko, E.; Urtti, A.; Miettinen, M.; Hyttinen, M.; Tammi, M.; Tammi, R. Vitamin C enhances differentiation of a continuous keratinocyte cell line (REK) into epidermis with normal stratum corneum ultrastructure and functional permeability barrier. Histochem. Cell Biol. 2001116, 287–297. [Google Scholar] [CrossRef]
 15. Gibson, J. Rationale for the development of new topical treatments for acne vulgaris. Cutis 199657, 13–19. [Google Scholar]
 16. Wójcik, A.; Kubiak, M.; Rotsztejn, H. Influence of azelaic and mandelic acid peels on sebum secretion in ageing women. Postepy Dermatol. Alergol. 201330, 140–145. [Google Scholar] [CrossRef]
 17. Prikhnenko, S. Polycomponent mesotherapy formulations for the treatment of skin aging and improvement of skin quality. Clin. Cosmet. Investig. Dermatol. 20158, 151–157. [Google Scholar] [CrossRef] [Green Version]
 18. Meng, J.; Lv, Z.; Qiao, X.; Li, X.; Li, Y.; Zhang, Y.; Chen, C. The decay of redox-stress response capacity is a substantive characteristic of aging: Revising the redox theory of aging. Redox Biol. 201711, 365–374. [Google Scholar] [CrossRef]
 19. Pourzand, C.; Albieri-Borges, A.; Raczek, N.N. Shedding a New Light on Skin Aging, Iron- and Redox-Homeostasis and Emerging Natural Antioxidants. Antioxidants 202211, 471. [Google Scholar] [CrossRef]
 20. Green, A.; Hughes, M.; McBride, P.; Fourtanier, A. Factors associated with premature skin aging (photoaging) before the age of 55: A population-based study. Dermatology 2011222, 74–80. [Google Scholar] [CrossRef]
 21. Masaki, H. Role of antioxidants in the skin: Anti-aging effects. J. Dermatol. Sci. 201058, 85–90. [Google Scholar] [CrossRef]
 22. Bergman, D.; Luke, J. Azelaic acid. J. Dermatol. Nurses’ Assoc. 20179, 157–160. [Google Scholar] [CrossRef]
 23. Nautiyal, A.; Wairkar, S. Management of hyperpigmentation: Current treatments and emerging therapies. Pigment Cell Melanoma Res. 202134, 1000–1014. [Google Scholar] [CrossRef] [PubMed]
 24. Mazurek, K.; Pierzchała, E. Comparison of efficacy of products containing azelaic acid in melasma treatment. J. Cosmet. Dermatol. 201615, 269–282. [Google Scholar] [CrossRef] [PubMed]
 25. Hwang, S.W.; Oh, D.J.; Lee, D.; Kim, J.W.; Park, S.W. Clinical efficacy of 25% L-ascorbic acid (C’ensil) in the treatment of melasma. J. Cutan. Med. Surg. 200913, 74–81. [Google Scholar] [CrossRef]
 26. Oresajo, C.; Stephens, T.; Hino, P.D.; Law, R.M.; Yatskayer, M.; Foltis, P.; Pillai, S.; Pinnell, S.R. Protective effects of a topical antioxidant mixture containing vitamin C, ferulic acid, and phloretin against ultraviolet-induced photodamage in human skin. J. Cosmet. Dermatol. 20087, 290–297. [Google Scholar] [CrossRef] [PubMed]
 27. Murray, J.C.; Burch, J.A.; Streilein, R.D.; Iannacchione, M.A.; Hall, R.P.; Pinnell, S.R. A topical antioxidant solution containing vitamins C and E stabilized by ferulic acid provides protection for human skin against damage caused by ultraviolet irradiation. J. Am. Acad. Dermatol. 200859, 418–425. [Google Scholar] [CrossRef] [PubMed]
 28. Kameyama, K.; Sakai, C.; Kondoh, S.; Yonemoto, K.; Nishiyama, S.; Tagawa, M.; Murata, T.; Ohnuma, T.; Quigley, J.; Dorsky, A.; et al. Inhibitory effect of magnesium L-ascorbyl-2-phosphate (VC-PMG) on melanogenesis in vitro and in vivo. J. Am. Acad. Dermatol. 199634, 29–33. [Google Scholar] [CrossRef] [PubMed]
 29. Algiert-Zielińska, B.; Mucha, P.; Rotsztejn, H. Effects of lactobionic acid peel, aluminum oxide crystal microdermabrasion, and both procedures on skin hydration, elasticity, and transepidermal water loss. J. Cosmet. Dermatol. 201918, 1463–1474. [Google Scholar] [CrossRef] [PubMed]
 30. Matthews-Brzozowska, T.; Łącka, M.; Bernacka, M.; Lichaj, M. Mesotherapy—A method of facial skin rejuvenation from an interdisciplinary perspective on improving facial aesthetics. J. Med. Sci. 201786, 308–312. [Google Scholar] [CrossRef] [Green Version]
 31. Dobrev, H. In vivo study of skin mechanical properties in Raynaud’s phenomenon. Skin Res. Technol. 200713, 91–94. [Google Scholar] [CrossRef]
 32. Jung, G.S.; Eom, J.R.; Jeon, H.J.; Chu, S.G.; Oh, E.; Lee, J.W. Facial Rejuvenating Effects of Mesotherapy Using a New Polycomponent Formulation. Med. Lasers 20187, 69–73. [Google Scholar] [CrossRef]
 33. Tedeschi, A.; Lacarrubba, F.; Micali, G. Mesotherapy with an Intradermal Hyaluronic Acid Formulation for Skin Rejuvenation: An Intrapatient, Placebo-Controlled, Long-Term Trial Using High-Frequency Ultrasound. Aesthetic Plast. Surg. 201539, 129–133. [Google Scholar] [CrossRef] [PubMed]
 34. Humbert, P.L.L.; Saas, P.; Viennet, C. Vitamin C, Aged Skin, Skin Health. In Vitamin C—An Update on Current Uses and Functions; IntechOpen: London, UK, 2018. [Google Scholar] [CrossRef]
 35. Sauermann, K.; Jaspers, S.; Koop, U.; Wenck, H. Topically applied vitamin C increases the density of dermal papillae in aged human skin. BMC Dermatol. 20044, 13. [Google Scholar] [CrossRef] [Green Version]
 36. Humbert, P.G.; Haftek, M.; Creidi, P.; Lapière, C.; Nusgens, B.; Richard, A.; Schmitt, D.; Rougier, A.; Zahouani, H. Topical ascorbic acid on photoaged skin. Clinical, topographical and ultrastructural evaluation: Double-blind study vs. placebo. Exp. Dermatol. 200312, 237–244. [Google Scholar] [CrossRef] [Green Version]
 37. Raschke, T.; Koop, U.; Düsing, H.J.; Filbry, A.; Sauermann, K.; Jaspers, S.; Wenck, H.; Wittern, K.P. Topical activity of ascorbic acid: From in vitro optimization to in vivo efficacy. Skin Pharmacol. Physiol. 200417, 200–206. [Google Scholar] [CrossRef]
 38. Fitzpatrick, R.E.; Rostan, E.F. Double-blind, half-face study comparing topical vitamin C and vehicle for rejuvenation of photodamage. Dermatol. Surg. 200228, 231–236. [Google Scholar] [CrossRef]
 39. Chilicka, K.; Rogowska, A.M.; Szyguła, R.; Dzieńdziora-Urbińska, I.; Taradaj, J. A comparison of the effectiveness of azelaic and pyruvic acid peels in the treatment of female adult acne: A randomized controlled trial. Sci. Rep. 202010, 12612. [Google Scholar] [CrossRef]

Agata Markiewicz-Tomczyk, Elzbieta Budzisz  and Anna Erkiert-Polguj, A Subjective and Objective Assessment of Combined Methods of Applying Chemical Peels and Microneedling in Antiaging Treatments, J Clin Med 2023 Feb 27;12(5):1869. doi: 10.3390/jcm12051869.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *